ομορφη χωρα
καλως ηρθατε οσοι θελετε μπορειτε να δινετε την παρουσια σας με θεματα διαφορα αλλα γυρω απο την θεματολογια συνηθως...

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

ομορφη χωρα
καλως ηρθατε οσοι θελετε μπορειτε να δινετε την παρουσια σας με θεματα διαφορα αλλα γυρω απο την θεματολογια συνηθως...
ομορφη χωρα
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ομορφη χωρα

μια ελλαδα ολο φως αλλα και ....αγωνες εδω θα εχουμε οτι υπαρχει κι οτι...δεν υπαρχει!!!

ΜΑΘΕΤΕ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΑΤΟ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ...
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα
» ΕΤΣΙ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΑΓΙΑ!!!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΚυρ Σεπ 08, 2013 4:39 am από Admin

» ΑΓΡΥΠΝΙΕΣ ΑΘΗΝΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠαρ Σεπ 06, 2013 3:53 am από Admin

» ΒΙΟΣ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠαρ Σεπ 06, 2013 3:38 am από Admin

» ΒΙΟΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠαρ Σεπ 06, 2013 3:30 am από Admin

» ΑΠΟΚΟΣΜΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠεμ Σεπ 05, 2013 5:21 pm από Admin

» forum νεο δικο μου
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠεμ Σεπ 05, 2013 3:03 pm από Admin

» forum νεο δικο μου
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠεμ Σεπ 05, 2013 2:52 pm από Admin

» ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΠεμ Σεπ 05, 2013 5:15 am από Admin

» Περι εξορκισμων
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ? EmptyΔευ Σεπ 02, 2013 4:47 pm από Admin

Απρίλιος 2024
ΚυρΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβ
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates
free forum


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΤΟΥ?ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Admin


Admin

Του π. Βασιλείου Μπακογιάννη

Μερικοί διερωτώνται: Πρέπει οπωσδήποτε να είσαι συνειδητός χριστιανός για να στείλη ο Θεός τη χάρι Του; Δεν αρκεί να είσαι καλός άνθρωπος; Και ας πιστεύης όπου θες; Και στο Βούδα και στο Μωάμεθ; Πειράζει το Θεό το που πιστεύω;

Δεν πειράζει το Θεό. Εσένα πειράζει. Και εξηγούμαι.

Ο αδελφός σου λ.χ. είναι αρτιμελής, ευφυής, ωραίος, παλληκάρι αλλά έχει κάποιο εχθρό, που τον δυσφημεί. Τον παρουσιάζει ως κουτσό και ως χαζό. Πόσο τον αδικεί! Όσοι ακούνε για τον αδελφό σου τέτοια λόγια είναι δυνατόν να σαγηνευθούν: Ο αδελφός σου βέβαια δεν χάνει τα κάλλη του με τις εις βάρος του συκοφαντίες. Όπως ήταν παραμένει. Χάνουν όσοι ακούνε γι’ αυτόν. Όσοι δεν σχηματί­ζουν καλή εικόνα. Και τον απορρίπτουν.

Το ίδιο συμβαίνει και μ’ εσένα, που λες, δεν πειρά­ζει το Χριστό, όταν εγώ είμαι ινδουιστής!

Αρκεί που είμαι καλός άνθρωπος. Με το να είσαι ινδουιστής προδίδεις ότι δεν πιστεύεις ορθά στο Χριστό. Έχεις γι’ Αυτόν εσφαλμένη εικόνα! Πως να σε σαγηνεύση ένας τέτοιος Χριστός; Ξέρεις γιατί δεν πιστεύεις ορθά στο Χριστό; Σε εμποδίζει το "εγώ" σου. Αυτός ο τρελλός! Και σαν εγωιστής δεν έχεις τις προϋποθέσεις να δεχθής τη χάρι του Θεού! Γιατί "ο Θεός υπερηφάνοις αντιτάσσεται”(Α’ Πέτρ 5,5), «Ο Θεός πολεμά τους υπερηφάνους».

Και γιατί να μην πιστέψης ορθά στο Χριστό; Γιατί να μην ταπεινωθής; Πώς ταπεινώνεσαι σ’ ανθρώπους και δεν ταπεινώνεσαι στο Χριστό; Τι είδους λογική είναι αυτή; Σίγουρα δεν είναι λογική. Και γι’ αυτό έχεις τέτοιο σκεπτικό. Και απαιτείς με τέτοιες προϋποθέσεις να δεχθής τη Θ. Χάρι.

Η Θ. Χάρι δεν είναι κάτι το φθηνό.

(π. Βασιλείου Μπακογιάννη, Θρησκείες; Πλάνη;, εκδ. Παναγόπουλος, Αθήνα 1995, 153). Like a Star @ heaven 

https://erta.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης